SB&K distrikt Mellans gemensamma träningsdag och årsmöte

Pelle tränar jo (kort stav) med Lasse Andersson

Pelle tränar jo (kort stav) med Lasse Andersson

Lördagen den 2 mars var föreningens ordinarie träning inställd, istället fanns det möjlighet för de medlemmar som vill att delta i Svenska Budo & kampsportsförbundets (SB&K) distrikt Mellans gemensamma prova-på-träning som man höll i samband med sitt årsmöte.

Träningen hölls i Sundsta idrottshus och hade Aikido, Aikijo samt Shorinji Kempo på programmet.

Aikido-passet hölls av Dirk Handzic från Arvika Aikido Dojo Iwama Ryu, sedan var det ett avbrott för lunch. Eftermiddagen ägnades åt Aikijo, dvs. träning med Jo-stav enligt aikidons principer. Detta pass hölls av Lasse Andersson, från Torsby Aikidoklubb, som har tränat Aikido sedan mitten av 1960-talet och är 6 dan.

Lasse Andersson instruerar Aikijo tillsammans med Pär Dahlström, medan övriga försöker ta åt sig instruktionerna

Lasse Andersson instruerar Aikijo tillsammans med Pär Dahlström, medan övriga försöker ta åt sig instruktionerna

Dirk Handzic och Anders tränar med jo

Dirk Handzic och Anders tränar med jo

Lasse Andersson instruerar Aikijo tillsammans med Pär Dahlström

Lasse Andersson instruerar Aikijo tillsammans med Pär Dahlström

Träning med jo (cirka 128 cm lång stav), vår egen Pelle tränar med Lasse

Träning med jo (cirka 128 cm lång stav), vår egen Pelle tränar med Lasse

Sista passet för dagen var Shorinji Kempo och det hölls av föreningens shibu-chō, Anders Pettersson (tyvärr blev det inga bilder från den delen av träningen). Alla var nöjda med träningen under dagen som förutom träning även innehöll mycket frågor om varandras sätt att göra olika tekniker.

Dagen avslutades sedan med distriktets förbundsstämma, som hölls på Hotell Scandic Klarälven. På stämman omvaldes vår egen Pelle Svensson som ledamot och Christer Enfors blev även invald i styrelsen. Anders Pettersson blev omvald som revisor. Efter mötet var det en gemensam middag och mycket prat om budo i allmänhet.

Delar av distriktsstyrelsen, där Pelle sedan tidigare är ledamot och nu även Christer blev invald.

Delar av distriktsstyrelsen, där Pelle sedan tidigare är ledamot och nu även Christer blev invald.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *