Grattis till Morikawa-sensei

Morikawa-sensei

Morikawa-sensei

Idag fyller Morikawa Zeoh sensei 85 år och vi önskar honom ett stort Grattis på födelsedagen!

Morikawa-sensei är dōin-chō för Rakutō dōin i Kyoto och har haft en lång relation med kenshi i Sverige. Elever till Morikawa-sensei var några av de tidiga instruktörerna i Sverige under 1970-talet och under senare halvan av 80-talet och 90-talet kom även elever till Morikawa-sensei till Sverige och undervisade under 6 månader till ett år. 1987 var Kawahara-sensei i Sverige i cirka 1 år, i huvudsak i Visby, men han besökte även Karlstad. 1989 kom Morikawa-senseis äldste son till Sverige Morikawa Kazuhito sensei, även han var i huvudsak i Visby, men tillbringade ungefär en månad i Karlstad. 1995 kom Kawashima Hiroshi sensei till Sverige och han var här cirka ett halvår och tillbringade huvuddelen av tiden här i Karlstad.

Morikawa-sensei hans söner och elever har även ofta besökt Sverige för att undervisa på ett antal träningsläger genom åren och vi har mycket att tacka Morikawa-sensei för. När föreningens shibu-chō, Anders Pettersson, åker till Japan bor han oftast hemma hos Morikawa-sensei och tränar i Rakutō dōin.

Morikawa Zeoh sensei undervisar vid besök i Stockholm någon gång under 1970-talet

Morikawa Zeoh sensei undervisar vid besök i Stockholm någon gång under 1970-talet

Morikawa Zeoh sensei under Svenska Shorinji Kempoförbundets 30-årsjubileum, september 2000 i Stockholm

Morikawa Zeoh sensei under Svenska Shorinji Kempoförbundets 30-årsjubileum, september 2000 i Stockholm

Karlstad Shibus shibu-chō Anders Pettersson, tillsammans med Morikawa-sensei i Rakutō dōin 1992

Karlstad Shibus shibu-chō Anders Pettersson, tillsammans med Morikawa-sensei i Rakutō dōin 1992

Rakutō dōin 2013

Rakutō dōin 2013

Föreningens medlemmar som besökte Rakutō dōin 2013, från vänster; Linda, Anders sensei, Morikawa Hirohito sensei, Morikawa Zeoh sensei, Morikawa Kazuhito sensei, Christer

Föreningens medlemmar som besökte Rakutō dōin 2013, från vänster; Linda, Anders sensei, Morikawa Hirohito sensei, Morikawa Zeoh sensei, Morikawa Kazuhito sensei, Christer

Åke Olsson och Anders Pettersson tillsammans med Morikawa Zeoh sensei i Rakutō dōin 2013

Åke Olsson och Anders Pettersson tillsammans med Morikawa Zeoh sensei i Rakutō dōin 2013

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *